úterý 16. července 2013

Jídelníček - 10 týdnů do soutěže

Jídelníček mám obdobný, jen sacharidové vlny se mění. Přesto jsem zařadila pár obměn a vychytávek. Teď už jedu spíš nižší sacharidy, Zdena mi dává každých 10 dní nový rozpis. Aktuálně mám:
50/100/200/150/50
Sacharidy ubírám v průběhu dne a večer už mám jen bílkovinu se zeleninou. Jak je jídelníček konstantnější a nejsou to takové skoky, tak mi to dělá celkem dobře. Jen mě občas honí mlsná. Ale hlad ani nemám.
Oblíbila jsem si teď různé bezlepkové obiloviny, především pohanku a jáhly. Dělám si je na sladko ke snídaním ve formě kaší, ale i na slano jako přílohu k obědům. Třeba takové jáhlové knedlíky plněné marinovaným tofu s kedlubnovým zelím, to je mňamka!
Potraviny, které teď u mě kralují:
Sacharidy: pohanka, amarantové perličky, rýže a rýžové chlebíky, jáhly, ovesné vločky, quinoa
Luštěniny: Fazole (červené, bílé, adzuki), cizrna, hrách
Zelenina: dýně, fazolky, hrášek, rajčata, saláty, papriky, okurky, brokolice, mrkev, špenát, kedluben, kukuřice
Ovoce: jahody, broskve, jablka, banány
Bílkoviny: tofu - bílé, uzené, marinované, seitan - domácí, speciál, tempeh (občas), proteinové koktejly Sunwarrior
Ostatní: lahůdkové droždí, sojový jogurt, rostlinná mléka - konopné, mandlové, slunečnicové, mandle, kešu, tahini, arašídové máslo, pšeničné klíčky, slunečnicová a lněná semínka
Udělala jsem teď ještě malou změnu v jídelníčku. Paradoxně jsem přidala trochu tuky. V malých dávkách zdravé rostlinné tuky ve formě semínek a oříšků nebo doma vyrobených syrových mlék z těchto suchých plodů a občas pár plátků avokáda. Do snídaně nebo ke svačině. Vždy ale jen tak lžičku semínek nebo 10 oříšků nebo 1dl mléka. Chci to teď na sobě vyzkoušet. Zaprvé proto, že jsou v rostlinné stravě důležité jako zdroj vápníku, železa a dalších minerálů, pak také obsahují bílkoviny a zdravé tuky. Tyto tuky by měly napomoci ke spalování podkožního tuku. Myslím si, že když se tuk z jídelníčku zcela vyškrtne, tak se ho pak tělo snaží co nejvíce udržet v pokoží, protože ho nezískává ze stravy. Inspirovala jsem se touto teorií od Zoë Daly, která je teď můj velký vzor. Pročítala jsem její facebook stránky a tato teorie mi přišla logická a cítila jsem, že to se mnou rezonuje. Chci to teď vyzkoušet a uvidím, jak to bude pracovat.
Další věc, kterou jsem od ní přejala je nový styl plánování odměn. "Odměňovací den" jsem měla naposledy před 2 týdny. Už se teď moc nějaké extra žranice konat nebudou. Soutěž je už blízko. Ale ani nechci. Soustředím se hlavně na výsledky a choutky musí jít stranou. Ale úplně 100% striktně bez ústupků by to nešlo. Snažím se jet tak na 95%. 1x týdně (středa nebo čtvrtek) si dám jednu malou sladkou věc. Buď dezert místo snídaně nebo třeba zmrzlinu nebo čokoládu místo svačiny. 1x za dva týdny (sobota nebo neděle) slané jídlo místo oběda nebo večeře. Třeba tortilla s ďobáčky nebo burger s tempehem a hranolkami. Vše v rozumných porcích. Abych uspokojila mlsné choutky a taky se za tu tvrdou práci odměnila. Je to důležité pro psychiku. Mám ráda pravidelné rituály :-) Když přijde krize, tak mám aspoň vidinu, že mě za chvilku čeká odměna, která je kontrolovaná a plánovaná. Pak se to nepojí s výčitkami, ale naopak si to maximálně užiju a mám z toho dobrý pocit. To člověku pomůže, aby neplánovaně neujel a nesnědl pak na co přijde. Pak přijdou výčitky a to člověka srazí k zemi. Chci to teď vyzkoušet tímhle způsobem, místo jednoho přejídacího dnu za dlouhou dobu. Akorát mě to pak rozhodí a jídlo za odměnu si tolik nevychutnám, protože jsem přejedená.
Zase se ozvu, až bude něco nového...
Báj báj :-)
K.

Žádné komentáře:

Okomentovat